Ketodiéta – skúsil som ketónovú diétu (jedálniček skúsenosti) – Imunita Online

formu 3 diet plan

Ketodiet – vyskúšal som spoľahlivú metódu na chudnutie (čo je to a ako funguje)

V tomto článku sa dozviete všetko o Ketodiéte. Článok si vychádza z mojich vlastných skúseností, keďže som sa chcel zbaviť pár kíl navyše bez toho, aby som musel dodržiavať nejakú drastickú diétu. Receptov a „zaručených“ spôsobov ako schudnúť je naozaj nespočetné množstvo. Ja som sa rozhodol vyskúšať jeden z tých reálnych, ktorý je postavený na vedeckých poznatkoch – ketónovú diétu alias ketodiétu. O čo vlastne > Je to spôsob, ako znížiť telesný tuk bez potreby hladovania. Ketodiéta vám pomôže zbaviť sa tukových zásob pomocou nového typu stravovania, kedy vlastné telo naučíte čerpať energiu z prijatých tukov, ktoré si tak nebude ukladať do zásoby.

Chcete vedieť o tejto známej a perspektívnej metóde chudnutia viac? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa o ketodiéte naozaj všetko čo potrebujete vedieť. Čo myslíte, schudol som? Kompletný priebeh môjho „boja“ s miernou nadváhou a konkrétnym jedálničkom (KetoDiet) pripájam tiež.

Ketodiet – ketónová diéta

Čo je to Ketodiet?

Ketodiéta je známa aj pod označeniami ako ketónová, ketogénna či proteínová (bielkovinová) diéta. Všetky však spája jeden jediný princíp. Znižovanie hmotnosti zabezpečuje jav zvaný ketóza. Je to stav, pri ktorom sa naše telo začne „živiť“ vlastným uloženým tukom. K tomu dochádza po obmedzení príjmu sachar > Ketóza v našom tele nastáva práve vo chvíli (2 až 3 dni od začatia diéty), keď sa už vyčerpali všetky zásoby glykogénu a náš organizmus si ako náhradný zdroj energie zvolil tuky.

Ketóza sa v biológii označuje ako stav organizmu charakterizovaný zvýšenými hladinami ketolátok v krvi. Tieto látky sa tvoria v pečeni od momentu kedy poklesnú zásoby glykogénu. Ketolátky ako acetacetát a beta-hydroxybutyrát sú organizmom využívané ako zdroj energie…(zdroj)

Ako funguje

Keďže ja som vyskúšal keto diétu, ktorú „zastrešuje“ značka KetoDiet, budeme sa ďalej baviť priamo o nej. Je rýdzo českou značkou na poli proteínových (bielkovinových) diét. Je navrhnutá pre rýchle, účinné a bezpečné chudnutie.

KetoDiet, ako aj iné prírodné výživové doplnky a extrakty či potraviny na podporu chudnutia odporúčam nakúpiť u špecialistov na zdravú výživu – v eshope ✅ PreZdravie. O kvalite obchodu svedčia aj stovky pozitívnych recenzií a skúseností zákazníkov (zdroj Heureka.sk).

Diétny plán KetoDiet funguje v 3 krokoch:

 1. Rýchle chudnutie – denne jete 5 jedál KetoDiet a odporúčanú zeleninu , rýchlo naštartujete svoje chudnutie, učíte sa prav > jete 5x denne (4 jedlá KetoDiet a 1 bežné na bielkoviny bohaté jedlo) , môžete konzumovať takmer každú zeleninu, dodržiavate pitný režim, začínate s pohybovou aktivitou, učíte sa zdravým návykom
 2. Stabilizácia hmotnosti – jete 5x denne (2 jedlá KetoDiet + 3 bežné na bielkoviny bohaté jedlá) , môžete akúkoľvek zeleninu, aktívne športujete, stále pracujete na vylepšení svojho zdravého životného štýlu

Pre koho je ketónová diéta určená

Proteínová diéta (aj KetoDiet) je určená všetkým mužom i ženám (18+), ktorí chcú dosiahnuť to, že vlastné telo prirodzene samo zredukuje prebytočné tukové zásoby a zbaviť sa tak nadváhy.

Naopak pre koho určená NIE JE (kontraindikácie)

Ak však trpíte akoukoľvek kontraindikáciou, zvážte iný spôsob chudnutia. Tu je presný zoznam kedy sú ketogénne proteínové diéty nevhodné:

  srdcové ochorenia, infarkt, angina pectoris, poruchy srdcového rytmu mozgová príhoda onkologické ochorenia všetky ochorenia obličkového systému všetky choroby pečene diabetes prvého stupňa (aplikácia inzulínu) alergia na niektorú zo zložiek jednotlivých produktov poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia…) vážne psychiatrické diagnózy tehotenstvo a dojčenie vek do 18 rokov

Pokiaľ však netrpíte žiadnou spomenutou diagnózou či obmedzením a dobre poznáte svoj zdravotný stav*, tak ketónovú diétu môžete absolvovať bez obáv.

*ak ste 2 roky a viac neboli na preventívnej prehliadke, odporúča sa ju pred zahájením ketodiéty bezpodmienečne absolvovať

💡 Viete, že ketogénna diéta sa používala pri epilepsii?

Strava s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom bielkovín a sacharidov napodobňuje efekt hladovania a vedie ku vzniku ketózy, avšak na rozdiel od hladovania je dlouhodobo udržateľná. To pomáha pri dlhodobej kompenzácii epileptických záchvatov…(zdroj)

Výhody diéty z môjho pohľadu

  má priaznivý vplyv aj na zníženie zlého cholesterolu zníženie hmotnosti, eliminácia podkožného tuku pomáha udržiavať nízku hladinu cukru v krvi (prevencia proti cukrovke typu 2) viac energie – tuky sú lepším a kvalitnejším zdrojom energie (v porovnaní so sachar > tuky zasýtia na dlhšiu dobu = nižšia chuť sa prejedať pomoc s akné a zníženie zápalových procesov v tele
  4 až 8 týždňov trvá kým si telo zvykne na nový spôsob stravovania (v závislosti od toho, ako ste sa stravovali doteraz) v tomto prechodnom období môžete mať menej energie, nevládzete toľko ako predtým (šport) + rôzne iné nechcené reakcie tela (zhoršenie dychu, prejavy ako pri chrípke, dokonca aj priberanie) pri takejto diéte svalovú hmotu naberáte pomalšie a ťažšie (pretože sa zníži objem vašich tukových zásob)

Ako začať, alebo pár rád pre začiatočníkov

Chcete sa do toho pustiť? Tak najprv sa bez príkras pozrite ako ste na tom s nadváhou. K tomu dobre poslúži aj slávny BMI (body mass index), alebo po slovensky index telesnej hmotnosti.

…pričom hmotnosť je v kilogramoch a výška v metroch, príklad (moja maličkosť pred diétou): váha 83 (kg) : výška 2,99 (1,73×1,73m) = BMI 27,7 – t.j. mierna nadváha

Rezultát?

 • BMI do 18 = podváha.
 • BMI 18 až 25 = normálna váha
 • BMI 25 až 30 = nadváha
 • BMI 30 až 35 = obezita I. stupňa
 • BMI 35 až 40 = obezita II. stupňa
 • BMI nad 40 = obezita III. stupňa.

BMI tiež nie je úplne stopercentný údaj (napríklad kulturisti majú vyššie BMI a rozhodne obézni nie sú). Priemerný človek sa však podľa tohto indexu riadiť môže.

Podľa dosiahnutého čísla si vyberte svoj Diétny plán:

Basic

  určený na miernu úpravu hmotnosti (do 8kg), BMI 25,1-28 dĺžka trvania 3x 2 týždne (3 kroky) rýchle a prirodzené chudnutie bez hladovania celkom 141 porcií KetoDiet (70+56+15)

Medium

  určený na redukciu strednej nadváhy (8-15 kg), BMI 28,1-30 dĺžka trvania 3x 3 týždne (3 kroky) bezpečné a komfortné chudnutie celkom 231 porcií KetoDiet (105+84+42)

Intense

  určený pre osoby s vyššou nadváhou (viac než 15 kg), BMI 30,1 a viac dĺžka trvania 3x 4 týždne (3 kroky) zameraný na intenzívne chudnutie diétu odporúčam konzultovať s nutričným poradcom celkom 308 porcií KetoDiet (140+112+56)

Vyberte si z množstva jedál, ktoré vám KetoDiet ponúka. Pre lepšiu ilustráciu predkladám orientačný jedálny lístok, podľa ktorého sa môžete inšpirovať…

Jedálniček s KetoDiet

Prvý krok

  raňajky: KetoDiet proteínový nápoj s malinovou príchuťou (pozri v obchode) desiata: KetoDiet proteínový nápoj s príchuťou čokoláda (pozri v obchode) obed: KetoDiet gulášová polievka (pozri v obchode), Zeleninový šalát olovrant: KetoDiet proteínový nápoj s mandľovou príchuťou (pozri v obchode) večera: KetoDiet slaninová omeleta (pozri v obchode)

Druhý krok

  raňajky: KetoDiet jablkovo-škoricová kaša (pozri v obchode) desiata: KetoDiet proteínový nápoj s príchuťou cookie (pozri v obchode) obed: Mexická paradajková polievka s cesnakom, Kurací plátok 150 g, uhorkový šalát olovrant: KetoDiet proteínový nápoj s čokoládovou príchuťou (pozri v obchode) večera: KetoDiet slaninová omeleta (pozri v obchode)

Tretí krok

  raňajky: KetoDiet vanilková kaša (pozri v obchode) desiata: 200g syr Cottage, Grilované paradajky so šampiňónmi obed: Burgery s koriandrom a karfiolovým pyré olovrant: 100 g výberovej šunky, uhorkový šalát večera: KetoDiet proteinový nápoj s príchuťou višňa (pozri v obchode)

Kombinácia jedál KetoDiet je na vás, môžete si meniť príchute podľa vlastného uváženia a prestriedať to.

💡 Všetky dostupné produkty KetoDiet (+ ich ceny s podrobným popisom) nájdete v mojom obľúbenom e-shope PreZdravie.

Pár produktov KetoDiet:

Proteínová cesnaková placka

Cena: 15 €
Balenie: 7x 25g
Popis: dehydratovaná zmes na prípravu placiek s cesnakovou príchuťou

Proteínová kaša jablko-škorica

Cena: 15 €
Balenie: 7x 27g
Popis: instantná sypká zmes na prípravu kaše s jablkovo-škoricovú príchuťou

Proteínová čokoládová tyčinka

Cena: 17 €
Balenie: 14x 36 g
Popis: proteínová tyčinka s čokoládou s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov

Proteínová gulášová polievka

Cena: 15 €
Balenie: 7x 27 g
Popis: instantná sypká zmes na prípravu gulášovej polievky

Proteínová slaninová omeleta

Cena: 15 €
Balenie: 7x 28 g
Popis: sypká zmes na prípravu vaječnej omelety so zeleninou a so slaninovou príchuťou

Proteínový nápoj pre mužov

Cena: 55 €
Balenie: 1000 g + 5 príchutí na výber (45 tbl)
Popis: sypká zmes v prášku na prípravu nápoja + príchuťové tabletky

Základné pravidlá Keto diéty

 • Pravidelnosť – jedzte 5x denne, prvé jedlo 30 minút po prebudení a ďalej v intervaloch približne 3 hodín
 • Pitný režim – 2 až 3 litre tekutín za deň, žiadne sladené nápoje
 • Vhodné potraviny – napríklad zeleninu môžete užívať zvlášť alebo ako prílohu v množstve 500 g za deň, konzumujte iba jedlá s vysokým množstvom bielkovín (mäso, vajcia, ryby, morské plody, atď. približne v množstve 150 g – nemiešať a nekombinovať), úplne vypustiť sladenie

Namiesto toho, aby som vám vypisoval povolené potraviny, ktoré môžete pri diéte konzumovať (to by sme tu strávili týždeň), spomeniem „iba“ to čo jesť NESMIETE:

  mrkva, zelený hrášok, kukurica, sterilizovaná zelenina a huby čerstvé a sušené ovocie v obmedzenom množstve horčica, kečup, zmesi korenia, dochucovacie zmesi (vegeta a podobne) sladkosti, žuvačky obsahujúce cukor, med, cukor (akýkoľvek), sirupy, melasa, slad prílohy (knedle, zemiaky, cestoviny, polenta, ryža, kuskus, pohánka) všetky druhy pečiva, tuky (masť, margaríny), všetok alkohol mliečne výrobky, cestoviny z bielej múky, údeniny energetické nápoje sladené cukrom, čipsy, krekery, slané tyčinky

Moje skúsenosti… alebo ako som chudol s KetoDiet

Takže ako som spomínal hneď v úvode, rozhodol som sa pár kíl zhodiť. Moje BMI bolo 27,7, čiže mierna nadváha. Preto som sa rozhodol pre program KetoDiet Basic. Najhorší bol prvý týždeň. Nie je to totiž žiadna sranda zo dňa na deň zmeniť svoje stravovacie návyky a pravdupovediac, nevedel som celkom, čo si mám o instatných jedlách a nápojoch myslieť. Úplne som vynechal všetky sacharidy a zvýšil príjem tekutín. Žiaden alkohol ani údeniny. V treťom týždni diéty som sa už cítil úplne v pohode a schudol som takmer 3 kilá bez toho, aby ma trápil nejaký hlad. Pri treťom kroku (5-6 týždeň) to bolo fyzicky aj psychicky maximálne v poriadku, nabehol som na aktívny pohyb (aspoň 3x do týždňa som vybehol na korčule) a z produktov KetoDiet som konzumoval už len nápoje a tyčinky.

Výsledky? Po 6 týždňoch tejto diéty som dosiahol úbytok hmotnosti o 6,7 kg. To je myslím dosť i keď to nebolo plánovaných 8. Aby som zas nepribral, rozhodol som sa, že budem pokračovať v zdravej životospráve a s cukrom to vôbec nepreháňam (nesladím kávu, čaj, žiadne sladkosti a vyhýbam sa bielemu pečivu). Chuť na sladké eliminujem najmä ovocím či týmto exkluzívnym kokosovým krémom.

Skúsenosti ostatných s KetoDiet (diskusia+fórum)

Na internete môžete nájsť nepreberné množstvo skúseností a postrehov čo sa týka ketónovej diéty ako takej, ale aj konkrétne s výrobkami a diétnym plánom od firmy KetoDiet. Pár hodnotných komentárov prikladám:

Ketóza – proces, na ktorý sa spoliehate pri ketodiéte určite nie je pre každého…

Ketodiet je určite lepšia metóda ako niektoré pochybné tabletky, ktoré sľubujú okamžitý účinok…

Ak si chcete sami prejsť nejaké diskusie na tému ketodiéta (KetoDiet) nech sa páči: beremese, zdravie, modrykonik.sk, emimino cz… (natrafíte aj na ponuky typu: predám / zľava / akcia na výrobky ketodiet, zvýšili sa mi… reagovať na to skôr neodporúčam, neviete či už nie sú po záruke alebo inak znehodnotené).

Celkové zhodnotenie

Takže čo dodať o ketodiéte na záver. Určite je zaujímavou alternatívou pre tých, ktorí potrebujú schudnúť a majú dostatok trpezlivosti a odhodlania ísť si za svojím cieľom. Určite však po schudnutí netreba zaspať na vavrínoch a pracovať na sebe ďalej, pretože nie je problém zase rovnako rýchlo pribrať.

Diétny program od KetoDiet je jednoduché riešenie. Nemusíte kontrolovať potraviny, z ktorých si pripravujete jedlo, všetky potrebné živiny sú v jednotlivých výrobkoch presne vymerané presne podľa „ketónových“ kritérií. Z mojej strany KetoDiet určite odporúčam.

Apropo a cena za moje chudnutie s KetoDiet? Celkom 250 € bez nejakých drobných (za 6 týždňov, 141 porcií). Málo? Veľa? Akurát? Tak to už je na vašom posúdení, podľa mňa je to v pohode vzhľadom k výsledku 🙂

Recepty na záver

Aby sa vám lepšie chudlo, pripájam aj pár receptov na jedlá, ktoré si môžete s pokojným svedomím dopriať (2 a 3 krok, ale aj po skončení diéty):

Kuracie na indický spôsob

  Čo potrebujeme: 1 cibuľu, 1 zelenú papriku, 150 g kuracieho mäsa, pol čajovej lyžičky kurkumy, 2 polievkové lyžice smotany, rasca, soľ, korenie podľa chuti Ako na to: Nadrobno pokrájanú cibuľu osmažte na lyžičke olivového oleja, pridajte osolené kuracie mäso pokrájané na stredne veľké kocky, orestujte a okoreňte kurkumou a rascou, štipkou korenia a restujte domäkka. Nakoniec prilejte 2 lyžice smotany, dôkladne premiešajte a môžete podávať.

Šalát Caprese

  Čo potrebujeme: 2 rajčiny, 5 čiernych olív, 100 g mozarelly, mleté čierne korenie, balsamico, bazalka podľa chuti Ako na to: Rajčiny a mozzarellu nakrájajte na tenké plátky. Poukladajte na tanier, osoľte a okoreňte podľa chuti. Pre lepšiu chuť pokvapkajte balsamicom. Na záver dozdobte čerstvou bazalkou a čiernymi olivami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *